Často kladené otázky
Čo ak si sadrové omietky nemôžem dovoliť lebo sú drahé?
Vo všeobecnosti sa dá s určitosťou povedať, že práve sadrové omietky sú najlacnejším riešením na trhu. Pri sadrovej omietke nám stačí jedna vrstva na všetky podklady (okrem dreva) nato, aby sme dosiahli požadovaný povrch. že prečo? Pozrime sa na vápenno-cementové omietky. Ak zvážime ich cenu a pripočítame k nej stierkovanie, je jasné, že cenu sadrovej omietky sme už prekročili…
Existuje niečo lepšie ako sadrová omietka?
Áno, existuje na trhu aj takzvaná hlineno-sádrová omietka. U nás je zatiaľ pomerne málo používaná práve kvôli svojej cene, ale pri práci s ňou určite oceňujeme (a aj vy) jej kvalitu. Zabezpečuje zníženie spotreby vykurovania, vynikajúco akumuluje teplo čo v praxi znamená, že steny, ktoré sa cez deň zahriali od slnečného svetla v noci vyžarujú teplo a teda znižujú náklady na kúrenie…
Ako postupovať po omietnutí domu?
Primárnym krokom po omietnutí je dostatočné vetranie domu a to čo najviac, ako nám okolnosti dovoľujú. Ak sa Vám zdá, že na stenách už nevidieť známky vlhkosti, nie vždy to znaméná, že sú omietky suché, pretože doba schnutia je aj v lete pri optimálnom počasí zhruba 4 týždne.
Dajú sa sadrové omietky opraviť? Ako?
Áno, dajú sa. Každý správny domáci kutil dokáže opraviť hladké sadrové omietky. Hladký povrch dosiahneme použitím správnej hmoty za pomoci špachtlí. V prípade potreby sa môže aj brúsiť a po namaľovaní zoastáva steny bez známok opráv.
Čo keď mi praskajú spoje medzi omietkou a sadrokartónom?
S určitosťou sa dá povedať, že sa jedná o dilatačnú chybu, ktorú vieme ľahko odstrániť použitím špeciálnej pásky. Jedinou zásadou je, že ovrch musí byť haldký a teda gletovaný alebo stierkovaný.
Aké farby sú vhodné na sadrové omietky?
Platí fakt, že sadrové omietky majú skutočne vysokú savost a prievzdušnosť. Je dôležité pri maľovaní či tapetovaní použiť materiály s podobnými vlastnosťami, aby sme zachovali ich prievdzušnosť. Pokiaľ je povrch hladký, sadrová omietky je vhodná aj pre benátsky štuk. Penetrovanie aplikujeme len pri provotnom maľovaní alebo…
Kedy môžeme realizovať sadrové omietky?
Základnou požidavkou je, aby bola hrubá stavba pod strechou a osadené všetky okkná a dver. Následne musia byť ukončené všetky rozvody vody a elektriny. V príapde, že sú aj iné komforty v domácnosti ako je alarm, centrálne vysávanie, odporúčame mať aj tieto dokončené. Je dôležité mať na stavbe zabezpečený prívod vody či už pomocou verejného rozvodu, alebo zo studne zabezečený prívod vody…
Je možné dať sadrovú omietku aj do WC či kúpeľne?
Samozrejme! Žijeme dobu kedy je moderné používať obklad v miestach, kde je to skutočne nevyhnutné (vaňa, sprchový kút, umývadlo...), pričom ostatné steny môžu byť kľudne bez obkladu a tým pádom samotná omietka lepšie reguluje klímu vo WC či kúpeľni. Ak chceme dosiahnuť stopercentne rovný povrch, je dobré použiť pri omietaní týchto priestorov takzvané vodiace lišty…
Prečo voliť sadrovú omietku a nie sieťku, lepidlo, štukovú alebo stierkovú omietku?
Ako sme si povedali pri prvotnej otázke, treba si zosumarizovať konečné náklady. Z nich nám jednoznačne vyplýva, že sadrová omietka je v konečnom dôsledku lacnejšia varianta. Keď sa zamyslíme nad postupom pri požití sieťky, je potrebné absolvovať hneď niekoľko postupov ako je penetrácia, lepidlo, sieťka, lepidlo, penetrácia…
Môžem očakávať nejaké praskliny ?
Náš tím je vysoko profesionálny a školený a zásadne používame len kvalitný materiál na prírodnej báze. Niekoľkoročné skúsenosti nás naučili predchádzať chybám a riešiť problémy ešte pred ich vzniknutím. Presne vieme, kedy a kde je nutné použiť sieťku, v akom pomere a aké penetračné nátery je potrebné použiť pri danom podkalde a samozrejmosťou je tiež používanie batón kontaktu.
Prečo si voliť hladké steny pred štukom?
Pretože hladké steny sa dá vždy ľahko opraviť a to bez toho, aby bolo po maľovaní vidieť stopy opráv. Takýto podklad je vhodný na maľovanie pre všetky druhy farieb, použitie tapiet alebo tiež benátskeho štuku. Nemáme škáry a vďaka tomu dosiahneme nižšiu spotrebu maľovky.